WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY NOWE MIASTO LUBAWSKIE

Dzień Kobiet, koncert pamięci Tadeusza Macheli i Kaziuki - Wilniuki w Szczytnie

SZCZYTNO
Początek marca w Szczytnie obfitował w wiele ciekawych wydarzeń i koncertów.

To był magiczny wieczór dla wszystkich pań ze Szczytna. 9 marca w Hali Widowiskowo-Sportowej w Szczytnie wystąpił jeden z najpopularniejszych wokalistów w Polsce – Łukasz Zagrobelny. Na koncert z okazji Dnia Kobiet zaprosił mieszkanki burmistrz miasta Krzysztof Mańkowski. „Taką zrobiliśmy małą giełdę wśród kobiet, kogo by chciały zobaczyć i tutaj Łukasz Zagrobelny zdecydowanie wygrał, można powiedzieć, że prawie jednogłośnie i udało nam się go zakontraktować. Wszystkie kobiety na całym świecie, w Szczytnie szczególnie, zasługują na to, żeby je w taki sposób uhonorować, więc staramy się coś w tym jednym dniu fajnego dla nich zrobić” – mówi burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski.

Na muzyczną podróż z Łukaszem Zagrobelnym pań nie trzeba było namawiać. Hala Widowiskowo-Sportowa w Szczytnie wypełniona była po brzegi. Koncert z okazji Dnia Kobiet był wyjątkowy – Łukasz Zagrobelny przedstawił bowiem akustyczne wersje swoich największych przebojów. „Tak sobie z zespołem przed koncertem rozmawiałem, że my będziemy celebrowali Dzień Kobiet przez cały rok i dzisiaj był pierwszy dzień z tego roku celebracji Dnia Kobiet. Koncert był, tak mi się wydaje, naprawdę była super atmosfera, wydaje mi się, że paniom się podobało, śpiewały razem ze mną. Naprawdę było magicznie i mam już następne marzenie, żeby tutaj jeszcze kiedyś wrócić” – podkreśla wokalista.

Z okazji Dnia Kobiet nie mogło zabraknąć też podziękowań za wspólnie spędzony wieczór oraz życzeń. „Życzę przede wszystkim paniom zdrowia, aby ono dopisywało, ale również chciałbym im podziękować za to, że są, za to, że czynią nasze życie piękniejszym. Nasze życie dzięki paniom jest lepsze i to ukłon w ich stronę” – życzy burmistrz Mańkowski. „Żeby przez cały rok były takie fantastyczne, jak dzisiaj na moim koncercie. Byłyście absolutnie przecudne i kocham was do końca życia” – dodaje Łukasz Zagrobelny.

To nie koniec muzycznych wydarzeń w Szczytnie. W Miejskim Domu Kultury odbył się pełen wzruszeń koncert poświęcony pamięci Tadeusza Macheli. Wokalistę, gitarzystę, a przede wszystkim lidera Kapeli Jakubowej w rocznicę jego śmierci wspominali tacy artyści i zespoły, jak Czerwony Tulipan, Czyści jak Łza, Andrzej Brzozowski, Cezary Makiewicz i Walerian Ostrowski. „Koncert był wspaniały. Wszyscy wykonawcy pięknie wspominali o Tadziu, zagrali też pięknie. Publiczność była oczarowana, ja też, także jestem bardzo szczęśliwa, że w ogóle taki koncert się odbył” – podkreśla Hanna Machela, żona Tadeusza Macheli. Niespodzianką na zakończenie koncertu było pośmiertne wpisanie Artysty do Złotej Księgi Miasta Szczytno przez Burmistrza Miasta Szczytno Krzysztofa Mańkowskiego. Wpisu dokonała Hanna Machela. Na koniec wszyscy wykonawcy wraz z publicznością zaśpiewali ulubiony utwór Tadeusza Macheli – „Biały Krzyż” Krzysztofa Klenczona.

Początek marca to też tradycyjne Kaziuki-Wilniuki. Wydarzenie pod honorowym patronatem burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego odbyło się już po raz siódmy i przyciągnęło do Szczytna zespoły ludowe z Warmii i Mazur oraz z Litwy. Na scenie wystąpili: Zespół Tańca „Perła”, Zespół „Art of Music”, Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii”, zespół „Na Przekór” oraz Klan Łukaszewskich. Koncert Kresowy rozpoczęto od gratulacji dla pani Krystyny Adamowicz – dziennikarki, nestorki ziemi wileńskiej, która decyzją kapituły w ubiegłym roku zdobyła zaszczytny tytuł Polak Roku 2022. Burmistrz Miasta Szczytno Krzysztof Mańkowski uhonorował panią Krystynę przekazując jej medal okolicznościowy w związku z obchodami 300-lecia nadania praw miejskich.

Występom zespołów towarzyszył też kiermasz wileński, na którym można było kupić m.in. litewskie serca i palmy, ręcznie wykonane ozdoby oraz prasę litewską.