WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY NOWE MIASTO LUBAWSKIE

Medyczna pomoc humanitarna

SZPITAL PULMONOLOGICZNY
Kilkadziesiąt lat temu polska służba zdrowia korzystała z zagranicznej pomocy. Teraz sama jest w stanie pomagać innym krajom. Szpital Pulmonologiczny w Olsztynie przekazał sprzęt lekarzom z Ukrainy.

Nasza służba zdrowia korzysta z coraz nowocześniejszych zdobyczy techniki. Lekarze mają do dyspozycji coraz lepszą aparaturę.

Co dzieje się ze sprzętem, który jest nam już niepotrzebny, a wciąż może usprawniać pracę lekarzy i tym samym pomóc ratować ludzkie życie? Dobry przykład daje Szpital Pulmonologiczny w Olsztynie. W wyniku 4 etapów informatyzacji pozyskał wysokiej jakości sprzęt, a ten posiadany dotychczas mógł przekazać partnerom z Ukrainy. Od 2014 roku w ramach umowy partnerskiej pomiędzy Samodzielnym Publicznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie, Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego i Międzyrejonowym Zespołem Ftyzjopulmonologicznym z Ukrainy urządzenia sukcesywnie przekazywane są naszym wschodnim sąsiadom w ramach pomocy humanitarnej.

„W 2015 roku Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego przekazała dwa ambulanse. Jeden do Kołomyji, mniejszy ambulans i jeden duży, typowo ratowniczy do Ivanofrankowska do Stanisławowa”- informuje Marek Myszkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. „Po prostu powinniśmy wszyscy pomagać, bo przypomnijmy sobie nasze lata 80., kiedy my potrzebowaliśmy pomocy i ta pomoc płynęła z Zachodu, więc teraz powinniśmy mieć otwarte serce i właśnie przyjaciołom z Ukrainy pomagać” - podkreśla Irena Petryna, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie.

Delegacja z Ukrainy i zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić oddziały szpitalne, w tym między innymi Ośrodek Diagnozowania i Leczenia Rzadkich Chorób Układu Oddechowego, Pracownię Bronchoskopii oraz Pracownię Diagnostyki Obrazowej. Spotkania lekarzy są okazją do wymiany doświadczeń. „Możemy wymieniać się doświadczeniami, każdy ma swoje spojrzenie na leczenie, a wymiana doświadczeń zawsze jest korzystna dla zdrowia pacjenta” - mówi Wiktor Tytyk, dyrektor Szpitala Ftyzjopulmonologicznego w Kołomyi na Ukrainie.

To już kolejny raz, kiedy dar serca przysłuży się ratowaniu życia. Dotychczas naszym przyjaciołom z Ukrainy podarowaliśmy bronchoskop, sprzęt EKG i karetki. Tegoroczne spotkanie było okazją do przekazania 40 komputerów wraz z monitorami i 3 serwerów, które stanowią komplet do zbudowania sieci.