WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY NOWE MIASTO LUBAWSKIE

Izba Lekarska podsumowuje rok 2018

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Był to czas zmian, reagowania na sytuację polityczną w kraju, ale także systematycznej pracy w trosce o pacjentów. Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska podsumowuje rok 2018

Rok 2018 był ważnym czasem dla lekarzy i lekarzy dentystów zrzeszonych w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Lekarskiej. Medycy tradycyjnie już rozpoczęli go w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. To okazja do integracji, rozmów i spotkania w gronie czynnych i emerytowanych specjalistów z regionu. Tym razem ze sceny wybrzmiały między innymi utwory kompozytorów z rodziny Straussów.

W marcu 2018 roku odbył się 36. Okręgowy Sprawdozdawczo-Wyborczy Zjazd Lekarzy. Wręczono wyróżnienia dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy w zawodzie przepracowali 50 lat. Nadane zostały również tytuły „Zasłużony Lekarz Warmii i Mazur”. Doceniono także naukową działalność medyków i najlepsze publikacje młodych lekarzy i lekarzy dentystów. Dalsza część zjazdu to wybory nowych członków Okręgowej Rady Lekarskiej, Okręgowej Komisji Rewizyjnej, Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i Prezesa Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie. To stanowisko otrzymała Anna Lella.

We wrześniu 2018 roku ważny moment przeżywało 68 młodych lekarzy i lekarzy dentystów, który otrzymali dokumenty uprawniające do pracy w zawodzie. Tym samym ci młodzi ludzie dołączyli do samorządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej. Kolejnymi etapami ich kariery będzie trzynastomiesięczny staż i lekarski egzamin końcowy, a następnie aplikowanie o rezydenturę i wybór specjalizacji.

Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w roku 2018 organizowała szereg wydarzeń zrzeszających wiele środowisk zawodowych z regionu. Przykładem może być spotkanie Forum Zawodów Zaufania Publicznego, podczas którego lekarze, lekarze dentyści, a także radcy prawni i inżynierowie budownictwa dyskutowali o praktyce działania organów dyscyplinarnych i odpowiedzialności przed Rzecznikiem Dyscyplinarnym. Forum Zawodów Zaufania Publicznego działa na Warmii i Mazurach od 2016 roku i jest najmłodszą z ośmiu takich organizacji w Polsce.

Lekarze i lekarze dentyści z Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej włączyli się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji zorganizowano specjalne, dwudniowe „Spotkanie Medyków z Historią”. Podczas pierwszego dnia, w Zamku Kapituły Warmińskiej otwarto wystawę o życiu i pracy dr Jana Janowicza – żołnierza i pioniera medycyny w Olsztynie. Podczas prelekcji przybliżono też między innymi medyczne wątki w życiorysie Józefa Piłsudskiego. Dzień później odsłonięto natomiast tablicę pamiątkową w siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej. Ma ona przypominać o medykach, którzy walczyli o wolną Polskę.

Lekarze i lekarze dentyści z Warmii i Mazur to ludzie wielu pasji. Wielu z nich czas poza pracą spędza na próbach zespołów muzycznych. Nie inaczej jest w innych częściach Polski, dlatego w Olsztynie po raz czwarty odbył się festiwal Esculap Rock, podczas którego zaprezentowały się zespoły złożone właśnie z medyków. Ze sceny wybrzmiały utwory bluesowe i rockowe. Nagrodę Publiczności otrzymał zespół Druty, złożony z lekarzy ortodontów.

W listopadzie Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska postanowiła zareagować na rosnącą popularność ruchów antyszczepionkowych w Polsce i w regionie i przyłączyć się do kampanii Naczelnej Izby Lekarskiej „Szczepimy, bo myślimy”. W ramach tych działań w Olsztynie przy wsparciu Sanepidu zorganizowano konferencję naukową pt. „Problemy w realizacji szczepień ochronnych”, adresowaną do lekarzy POZ i pediatrów. W wydarzeniu udział wzięło kilkudziesięciu specjalistów a problematykę przybliżał między innymi dr n. med. Paweł Grzesiowski – pediatra i wakcynolog.

Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie to duża społeczność, złożona nie tylko z medyków, ale i ich rodzin. Szczególnie widać to podczas wydarzeń takich jak spotkania choinkowe. W roku 2018 w imprezie gwiazdkowej w siedzibie Izby bawiło się sto pięćdziesięcioro dzieci medyków. Najmłodsi korzystali z animacji, zajęć plastycznych, stroili choinki i, rzecz jasna, spotkali się ze Świętym Mikołajem. Co ważne, podczas spotkania promowano zdrowe żywienie wśród dzieci – zamiast słodyczy i słodzonych napojów podano owoce i wodę.

Rok 2018 medycy z Warmii i Mazur zamknęli koncertem. W Zamku Kapituły Warmińskiej zaprezentował się chór „Medici pro Musica”, złożony z lekarzy i lekarzy dentystów. Muzycy w programie „Bo kocham to miejsce” wyśpiewali licznie zgromadzonej publiczności tradycyjne polskie kolędy, a także pieśni o tematyce bożonarodzeniowej i patriotycznej.